16. Półmaraton Warszawski – Warszawski Półmaraton Pokoju

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń biegowych w Europie – 16. Półmaraton Warszawski, który w tym roku wyjątkowo zmienił nazwę na Warszawski Półmaraton Pokoju.

Podczas imprezy ustanowiono dwa rekordy, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Triumfatorem wśród panów został Emanuel Giniki GISAMODA z Tanzanii, pokonując dystans 21km 97m w 01:00:30, ustanawiając po ośmiu latach nowy rekord Półmaratonu Warszawskiego! Wśród pań triumfowała Etiopka Tiruye Mesfin AMAN z czasem 01:08:55.

Na drugiej pozycji wśród mężczyzn z 10-sekundową stratą do Tanzańczyka na mecie zameldował się Abel CHEBET z Ugandy, a trzeci na metę wbiegł Kenijczyk Josphat Kipchirchir TOO z czasem 01:01:46. Najlepszy z Polaków Mariusz GIŻYŃSKI (01:08:17) zajął 10 miejsce. Podium biegu pań uzupełniły Likina AMEBAW z Etiopii (01:09:01) oraz Kenijka Veronicah Njeri MAINA (01:09:49). Najlepsza z Polek Aleksandra BRZEZIŃSKA (01:12:11) zajęła 5 miejsce.

Tradycyjnie już, Półmaraton Warszawski, ma bieg towarzyszący, w którym swoje możliwości mogą sprawdzić mniej doświadczeni biegacze, bo dystans jest znacznie krótszy, nie 20 a 5 kilometrów – New Balance Bieg na Piątkę.

W tegorocznych zmaganiach na tej trasie, z mężczyzn najlepszy był Krzysztof Wasiewicz, który przebiegł 5 km w 00:14:45, a z kobiet nie miała sobie równych Ukrainka – Bohdana Semenova z czasem 00:16:23.