W dniu 16 września 2023 roku Warszawa stała się areną niezwykłego wydarzenia sportowego – Biegu Strażaków na Pałac Kultury i Nauki. Zawody polegały na biegach dwuosobowych drużyn w pełnym umundurowaniu ochronnym wraz ze sprzętem ochrony układu oddechowego. Zawodnicy mieli do pokonania 237 metrów z iglicą, 30 pięter i ok. 790 stopni i różne klatki schodowe i rożne style ich pokonywania. Na samym szczycie czekała piękna panorama Warszawy.
Zawody zostały rozegrane w 5 kategoriach:
- Państwowa Straż Pożarna,
- Państwowa Straż Pożarna 70+,
- Pary mieszane MIX,
- Ochotnicze Straże Pożarne, Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej,
- Kobiety.
Dodatkowo prowadzona była klasyfikacja „Open” celem wyłonienia drużyn z najlepszymi czasami spośród wszystkich kategorii. Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw rozpoczęło się o godz. 10:45. Start zawodów o godzinie 11.00.
To widowisko przyciągnęło uwagę nie tylko mieszkańców stolicy, ale także wielu entuzjastów sportu i miłośników architektury. To nie był zwykły bieg; to była okazja do uhonorowania trudnej i nieustannej pracy strażaków, którzy codziennie ryzykują swoje życie, aby zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwu.
Bieg Strażaków na Pałac Kultury i Nauki, nazywany również „Biegiem Strażaków na Szczyt Kultury,” to nie tylko wydarzenie sportowe, ale również okazja do zbierania środków na cele charytatywne związane z pomocą poszkodowanym w pożarach i katastrofach. Organizowany przez Fundację Pomocy Strażakom, ten bieg ma na celu podkreślenie ogromnego poświęcenia i odwagi, jakie wykazują strażacy w swojej codziennej służbie.
Rajd rozpoczął się pod Pałacem Kultury i Nauki, uznawanym za jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Warszawy. Uczestnicy mieli do pokonania trasę, która prowadziła ich od podstawy budynku, aż na sam jego szczyt. To było wyzwanie dla każdego ze strażaków.
W biegu uczestniczyło wiele drużyn strażackich z różnych regionów Polski. To był moment, w którym można było zobaczyć ich jedność i współpracę, podobnie jak podczas akcji ratunkowych. Każda drużyna prezentowała się w strojach bojowych, co dodawało temu wydarzeniu niezwykłego klimatu i symbolicznego znaczenia.
Nie można zapomnieć o duchu rywalizacji, który towarzyszył biegaczom. Każdy z uczestników dążył do osiągnięcia jak najlepszego czasu, ale przede wszystkim do uczczenia strażaków i ich trudnej pracy. Atmosfera na trasie była pełna emocji, oklaski i wsparcia ze strony kibiców, którzy przybyli, aby dopingować uczestników.
Wielu uczestników tego wydarzenia podkreślało, że bieg na Pałac Kultury i Nauki był nie tylko fizycznym wyzwaniem, ale także duchowym doświadczeniem. Stanąć w obliczu tego majestatycznego budynku, zrozumieć wysiłek, jaki wkładają strażacy, i jednocześnie wspierać ich misję, to uczucie nie do opisania.
Po zakończeniu biegu odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród i medali. Zwycięzcy zostali nagrodzeni, ale wszyscy uczestnicy otrzymali coś znacznie cenniejszego – poczucie satysfakcji z uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu i wsparcie dla strażaków.
Bieg Strażaków na Pałac Kultury i Nauki to nie tylko sportowa impreza, ale także wyraz szacunku dla ludzi, którzy ryzykują swoje życie, aby chronić nasze społeczeństwo. To okazja do jednoczenia się i pokazywania, że jesteśmy razem, niezależnie od tego, jak trudna jest trasa przed nami. Niech to wydarzenie będzie przypomnieniem, że strażacy są naszymi bohaterami, a Pałac Kultury i Nauki niech pozostanie symbolem jedności i siły Warszawy.
- Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
- Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Zdjęcia: Emilia „Chyża” Buczyńska
17.09.23r.Warszawa.
16.09.23r. V MISTRZOSTWA POLSKI STRAŻAKÓW W BIEGU PO SCHODACH (PKiN-30p.).
ZWYCIĘZCAMI SĄ WSZYSCY CO BRALI UDZIAŁ.
GRATULUJĘ.
Byłem od początku i 21 filmików na YouTube wgrałem na moim koncie (dalece do doskonałości 65l. i??).
Pod filmami opisałem pewne problemy a głównie taki że nie wiedziałem jakie zespoły w danej chwili biegną.
Bo jak sprawdziłem dziś listę uczestników to bym wiedział komu bardziej kibicować.
Wszyscy zasługują na dobre kibicowanie. Ale:
Ur. Błonie to za KP PSP W-wa Zachód,(Mix-12, O-166) a nr. startowy????
Brwinów, Janków Przygodzki-bo byłem w OSP po pożarze rurociągu, Przygodzice to 2 hobby -bociany.
Warszawskim strażą bo często jestem pod JRG i jak mam szczęście w nieszczęściu (być może czyimś) to filmuje głównie „czerwone pojazdy”.
Byłem dr. OSP Błonie (d-ca sekcji), ale życie zweryfikowało „zamiłowanie do Straży POŻARNEJ” do realnej rzeczywistości i teraz emerytowi zostało tylko w ten sposób okazywać swoją „2 miłość”.
Był czas że ojciec był w straży, byliśmy my 4 synów(1-68,2-65,3-63,4-57)+71l.72śp.2 siostry i mama.
1- od 1972r OSP, 3 systematycznie do lat ale ja 16 a młodszy 14 już pierwsze akcje zaliczaliśmy, później 4- z 3-OSP, bo 1(76/78) i 81do emerytury i 2ja78-88r. do woja, 3 też wojo? (2l) a 4-85 do emerytury jak 1 w 18 batalion powietrznodesantowy w B-B i z etatu komendant WSP na emeryturę.
3- nadal druh OSP.
Były sytuacje że mama garażu pilnowała bo wszyscy przy pożarze miejscowym z ojcem i siostrami bo „kawalerka ich” też była z OSP.
To tak krótki zarys uczuć do STRAŻY.
W trakcie nagrywania młody jakiś z pisma jakiegoś?? zadał mi pytanie czy to co robię/robiłem i inni strażacy ” czy można nazwać MIŁOŚCIĄ” za siebie „oczywiście że tak, każdy może odbierać to na swój sposób.
16.09.23r. V MISTRZOSTWA POLSKI STRAŻAKÓW W BIEGU PO SCHODACH (PKiN-30p.).
KAT. 1 PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA.
WRĘCZANIE PUCHARÓW.
„ZWYCIĘZCAMI SĄ WSZYSCY CO BRALI UDZIAŁ”w tych i innych podobnych rywalizacjach jak i w realu.
GRATULUJĘ zwycięzcą i pozostałym.
Pozdrawiam.