Odpady niebezpieczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Powstają zarówno w przemyśle, rolnictwie, jak i w gospodarstwach domowych. Każdy kto jest świadkiem ich nielegalnego przewożenia czy składowania powinien zawiadomić policję telefonicznie pod numerem 112 lub wirtualnie nanosząc punkt na Krajowej Mapie Zagrożeń. Za nielegalne składowanie odpadów grozi nawet 5 lat więzienia i kara pieniężna w wysokości nawet miliona złotych.
Tysiące litrów toksycznych substancji na nielegalnym składowisku zostały odkryte przez okolicznych mieszkańców, którzy powiadomili służby. Mieszkańcy Bródna od tego czasu żyją na bombie ekologicznej. Zaczęli skarżyć się na szczypanie oczu, duszności. W powietrzu bowiem czuć woń toksycznych substancji, a gdy robi się coraz cieplej, zwiększa się też zagrożenie pożarowe. Tym bardziej, że to składowisko znajduje się na przeciwko stacji benzynowej.
W związku z podejrzeniem nielegalnego składowania odpadów na terenie miasta Warszawy przy ul. Odrowąża 9 na Bródnie, w dniu 30.03.2022r. inspektorzy WIOŚ oraz władze powiatu i miasta wspólnie z policją i strażą pożarną przeprowadzili oględziny posesji, które wykazały, że na terenie znajdowały się odpady zgromadzone na placu magazynowym po substancjach chemicznych, paletopojemniki 1000l i beczki 200 l z substancją niewiadomego pochodzenia. Straż pożarna zabezpieczyła pojemniki. Jeden z nich, rozszczelniony, ma być wywieziony i zutylizowany. Było ich 86 na zewnątrz. Był problem z ustaleniem właściciela działki.
Przeprowadzona na miejscu analiza substancji – zarówno cieczy, jak i emitowanych przez nie gazów – nie dała jednoznacznej odpowiedzi na to, co znajduje się w zbiornikach. Według wstępnych informacji, znalezione wewnątrz różnego rodzaju zbiorników substancje to chemikalia, będące pochodnymi nafty lub płynu pokostowego.
Odpady zgromadzone w mauzerach i beczkach (na zewnątrz) posiadają ostry charakterystyczny zapach dla substancji chemicznych, co może dowodzić o obecności odpadów niebezpiecznych.
W ostatnich latach można zaobserwować bardzo niebezpieczne zjawisko polegające na wzroście liczby występowania tzw. „dzikich” wysypisk śmieci, nielegalnym transgranicznym przemieszczaniu odpadów oraz składowaniu odpadów niebezpiecznych na terenach opuszczonych obiektów, hal i magazynów. Równie niebezpieczne są pożary składowisk odpadów.
Odpady niebezpieczne stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Biorąc pod uwagę właściwości, mogą one być łatwopalne, drażniące, rakotwórcze, toksyczne, mutagenne, żrące, zakaźne czy szkodliwie oddziałujące na rozrodczość.W swoich gospodarstwach domowych również jesteśmy „producentami” takich odpadów. Są to m.in. zużyte baterie, akumulatory, rozpuszczalniki, zużyte lampy halogenowe, zużyte urządzenia elektryczne czy oleje i tłuszcze niejadalne.
Unieszkodliwienie groźnych odpadów może się odbywać wyłącznie w specjalnie przystosowanych do tego zakładach oraz pod ścisłą kontrolą. Dla niektórych dużych firm przemysłowych, problem stwarza szereg regulacji prawnych, której podlegają. Dlatego decydują się na nielegalną utylizację odpadów poprzez wywożenie je w miejsca do tego nieprzeznaczone, aby nie ponosić kosztów związanych z utylizacją kłopotliwych śmieci. Ofiarą tego przestępczego procederu mogą paść właściciele gruntów, hal, magazynów, którzy wynajmują swoje lokale pod taką działalność. Najczęściej wynajmują swoją nieruchomość i dopiero gdy najemca zalega z opłatami, dowiadują się, że na ich terenie znajduje się składowisko niebezpiecznych odpadów, których koszt utylizacji może wynieść nawet kilka milionów złotych, a najemca „zniknął”. Dlatego przestrzegamy przed zawieraniem niejasnych umów z nieuczciwymi firmami i apelujemy o zwracanie uwagi na składowany towar. Podejrzenia powinny wzbudzić przede wszystkim różnego rodzaju beczki i pojemniki wypełnione cieczą nieznanego pochodzenia.
Również właściciele firm transportowych i kierowcy pojazdów dostawczych powinni wzmóc czujność, ponieważ przewożenie niebezpiecznych materiałów wiąże się z surowymi konsekwencjami. W myśl art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Naruszenie tego przepisu skutkuje karą do 5 lat pozbawienia wolności.
- Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
- Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Warsztat Blacharsko-Lakierniczy Auto Wola Bezgotówkowa naprawa aut z OC AC