„Bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską m.st Warszawy”

Konferencja prasowa „Bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską”, która odbyła się w środę, 19.06.2024 o godzinie 11:00 na „Przystani Warszawa”, na ulicy generała Mariusza Zaruskiego.

Podczas konferencji z udziałem Straży Miejskiej m.st. Warszawy z Oddziału Specjalistycznego, patrolu rowerowego i Referatu Profilaktyki, funkcjonariusze omówili najważniejsze zasady bezpiecznych zachowań nad wodą, podczas letnich wycieczek rowerowych oraz podpowiedzą, w jaki sposób przygotować dziecko na sytuacje, jakie mogą spotkać je podczas wyjazdu na kolonie, obóz ale również w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo nad Wisłą

Okolice Wisły, zwłaszcza wiślane bulwary i plaże to szczególnie chętnie wybierane przez warszawiaków i turystów miejsca wakacyjnego, nawet weekendowego wypoczynku. Jest to okolica patrolowana przez Straż Miejską zarówno od strony lądu, jak i z łodzi.

Przypominamy, jak bezpiecznie zachować się nad Wisłą:
– pamiętaj, że na całym warszawskim odcinku kąpiel w Wiśle jest zabroniona;
– nurt Wisły w Warszawie bywa zdradliwy – osoby z małym doświadczeniem nie powinny korzystać tu ze sprzętu pływającego;
– spożywanie alkoholu jest dopuszczone na bulwarach i plaży Poniatówka, jednak spożywaj go odpowiedzialnie.

Bezpieczeństwo nad wodą

W czasie zamiejskich wyjazdów i wakacyjnych wojaży wiele osób będzie odpoczywać nad wodą. O czym warto pamiętać:
– wybieraj tylko wyznaczone kąpieliska z ratownikiem
– stosuj się do ich poleceń oraz sygnałów: biała flaga – można się kąpać, czerwona – kąpiel zabroniona
– miej dzieci cały czas pod kontrolą
– nie wchodź do wody rozgrzany – unikniesz szoku termicznego
– unikaj przegrzania organizmu, pij dużo wody
– weź ze sobą naładowany telefon – może będzie trzeba wezwać pomoc
– sprawdź lokalizację – zastanów się, czy umiałbyś określić ratownikom miejsce swojego pobytu
– Pamiętaj! – kąpiel, przebywanie na słońcu i korzystanie ze sprzętu pływającego po alkoholu to igranie ze śmiercią.

Gdzie pływać w Warszawie?
W Warszawie jest tylko jeden akwen, w którym kąpiel jest dozwolona. Strzeżone kąpielisko oferuje Jeziorko Czerniakowskie. Poza tym można się kąpać na otwartych basenach miejskich Parku Szczęśliwickiego, Ośrodka Moczydło i na pływalni Parku Kultury w Powsinie. Wszędzie tam dyżurują ratownicy.

Bezpieczne wakacje na rowerze

Coraz więcej osób wybiera rower jako środek codziennego transportu. W wakacje dołączają do nich również rowerzyści rekreacyjni. Bezpieczeństwo podczas wypoczynku rowerowego zaczyna się od znajomości przepisów, umiejętności jazdy i sprawnego sprzętu.

Można je sprawdzić i dopracować w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży miejskiej m.st. Warszawy, przy ulicy Sołtyka 8/10, podczas dni otwartych. W czasie wakacji istnieje również możliwość zdania pierwszego egzaminu ze znajomości ruchu drogowego i zdobycia karty rowerowej. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie pod tym linkiem: kalendarz Miasteczka Ruchu Drogowego.

Nasi eksperci przygotowali też kilka podstawowych rad, o których warto pamiętać wsiadając na rower – nie tylko w wakacje.

Wiele ciekawych wskazówek i przepisów znajdziesz też na profilu instagramowym Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy (instagram.com/strazmiejska.warszawa). Zacznij od Oczywistego Niezbędnika Rowerzysty i obserwuj nasz profil!

Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

Jak co roku, o świadomość zagrożeń u uczestników miejskiej akcji „Lato w mieście” dbać będą strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki. (szczegółowa oferta zajęć)
Podkreślają oni znaczenie:
– budowania u dzieci zaufania do osób w mundurach – np. strażników miejskich (to do nich dziecko powinno się w pierwszej kolejności zgłaszać, gdy poczuje się zagrożone)
– wyuczenia ostrożności w kontaktach z obcymi oraz umiejętności odmawiania przyjmowania jakichkolwiek pokarmów, napojów czy używek
– edukacji na temat: zagrożeń w sieci, kradzieży danych, wykorzystywania cudzej tożsamości (podszywanie), uzależnienia cyfrowego.

Przypominamy, że najważniejszą rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży do wakacyjnych wyjazdów odgrywają ich rodzice i opiekunowie.

Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
  • Referat Prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy
  • Zdjęcia: Artur Stankiewicz

Autor: Marek Śliwiński

Specjalista ds. komunikacji oraz realizacji kampanii społecznych. Pomysłodawca i prezes portalu. Z zawodu chemik i fotoreporter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *