BIEG PO NOWE ŻYCIE

W sobotę 7 września na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odbył się 15 Jubileuszowy Bieg po Nowe Życie. To już szósta edycja w naszej stolicy. Bieg po Nowe Życie jest inicjatywą społeczną, której celem jest edukacja w zakresie transplantacji narządów. Projekt ten buduje społeczne poparcie dla transplantacji, upowszechnia świadectwa woli oraz promuje świadome dawstwo narządów.

W ideę są zaangażowani aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, przedstawiciele nauki i mediów, którzy dwa razy w roku spotykają się w wyjątkowym sztafetowym marszu nordic walking z osobami po przeszczepieniu. Bieg po Nowe Życie wystartował w 2011 r. i po ośmiu latach wpisał się na listę najważniejszych polskich kampanii społecznych. Jednym z inicjatorów Biegu po Nowe Życie jest Przemysław Saleta. Słynny sportowiec w 2007 r. oddał nerkę swojej córce Nicole. – Naszym marzeniem jest, by warszawski Bieg po Nowe Życie odbywał się w najważniejszych miejscach stolicy. I to marzenie staramy się realizować – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor wydarzenia.

Trasa symbolicznego, sztafetowego marszu, który zachęca do świadomego dawstwa narządów, prowadziła alejkami zespołu pałacowo-parkowego tuż przy pałacu wilanowskim. Wśród gości Biegu po Nowe Życie nie zabrakło znanych osób, które od lat mocno wspierają polską transplantologię. Na trasie pojawili się m.in.: Przemysław Saleta, Kamila Kamińska, Szymon Piotr Warszawski, Rafał Cieszyński, Andrzej Młynarczyk, Cezary Trybański, Jacek Kopczyński, Jarosław Boberek, Łukasz Kadziewicz, Jarosław Jakimowicz, Szymon Wydra, Michał Mikołajczak, Marcin Mroczek, Michał Olszański, Rafał Zawierucha, Tomasz Barański, Urszula Dębska, Agnieszka Rylik, Marek Plawgo, Justyna Ducka oraz Olga Kalicka.

W ramach 15. Biegu po Nowe Życie organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji towarzyszących. W strefie wydarzenia pojawił się m.in. specjalny TIR firmy Prymat, w którym mistrz kulinarny Robert Sowa wraz ze swoim zespołem przygotowywał darmowe posiłki nie tylko dla uczestników biegu, ale też dla wszystkich kibiców. Zainteresowani mogli także spotkać się i porozmawiać z Panią Katarzyną Bosacką. W wydarzeniu udział wzięło ponad 100 osób po przeszczepie. Patronat honorowy nad 15. Biegiem po Nowe Życie objął minister zdrowia RP Łukasz Szumowski.

  • red. Łukasz Świerczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *