BLIK NA CELOWNIKU OSZUSTÓW

BLIK to polski system płatności bezgotówkowych przy użyciu smartfona z dostępnem do internetu. Po połączeniu się z aplikacją macieżystego banku, w którym posiadamy konto bankowe generujemy specjalny kod do wykonania transakcji za na przykład zakupy bądź opłatę rachunków za wodę.

Z tej metody płatności może korzystać każdy posiadać konta bankowego jeżeli ten bank autoryzuje tego typu płatności tak samo sklep, w którym codziennie kupujemy powiedzmy pieczywo na śniadanie. Ponownie zaczęły się oszustwa metodą na BLIK.

Teoretycznie to jest jedna z bezpiecznych metod płatności za zakupy czy to w sklepie bądź online ale oszuści coraz bardziej skłaniają się do tej metody gdzie coraz większą liczba Polaków pada ofiarami tego procederu. Przestępcy podszywają się pod naszych bliskich lub przyjaciół przy użyciu między innymi przez portale społecznościowe.

Najczęściej zakładane są fałszywe konta, które charakteryzują się okrojeniem danych konta do minimum w porównaniu do oryginalnego konta osoby, która posiada możliwość płatności za pośrednictwem aplikacji BLIK. Wypisują do losowych osób z prośbą o pomoc finansową z powodu trudnej sytuacji finansowej bądź zagubionego portfel. Niektórzy przestępcy mają socjotechniczną sztuczkę, dzięki której można nie zorientować się, że to jest przekręt.

Warto przestrzec o tym swoich bliskich zanim będzie za późno lub ustalić tok działań jeśli faktycznie zajdzie taka potrzeba, aby pomóc finansowo za pomocą Blika.

– red. Tomasz Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *