JECHAŁ MIMO SĄDOWEGO ZAKAZU. OBYWATEL BIAŁORUSI ZŁAMAŁ ZAKAZ SĄDOWY

Wspólny patrol straży miejskiej i policji  zatrzymał kolejnego mężczyznę, który pomimo posiadania aktywnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów postanowił wsiąść za kierownicę. Mężczyzna był poszukiwany. Przy okazji kontroli do aresztu trafił też pasażer. 51-latek, obywatel Białorusi poruszał się Skodą Fabią. Ten rodzaj przestępstwa zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

5 lipca w godzinach popołudniowych obcokrajowiec został zatrzymany do kontroli drogowej na Pradze-Południe przy ulicy Żupniczej. Podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i był poszukiwany przez sąd do odbycia kary 46 dni. Został on skazany przez sąd w Poznaniu na karę grzywny, której nie wpłacił. Równocześnie ten sam sąd w październiku 2021 r. zakazał mężczyźnie prowadzenia pojazdów na 6 lat. W związku z tym, że grzywna nie została zapłacona, sąd zarządził poszukiwania. Skazany nie przejął się wyrokiem, bo w marcu 2023 roku sąd w Warszawie ponownie zakazał mu prowadzenia pojazdów przez 2 lata. W końcu przekonał się, że lekceważenie prawa jednak się nie opłaca. Mężczyzna został przewieziony do komendy rejonowej. Towarzyszył mu pasażer, którego przewoził. Przy mężczyźnie podczas kontroli ujawniono saszetkę z zielono-brunatnym suszem. Test narkotykowy wykazał, że była to marihuana. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani.

Za swoje postępowanie 51-latek, obywatel Białorusi, mieszkaniec Ząbek, odpowie przed sądem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.  

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego, kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, muszą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

W takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Autor: Marek Śliwiński

Specjalista ds. komunikacji oraz realizacji kampanii społecznych. Pomysłodawca i prezes portalu. Z zawodu chemik i fotoreporter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *