Marsz Pamięci poświęcony polskim ofiarom ukraińskiego ludobójstwa

W lipcu każdego roku, na ulicach wielu polskich miast odbywa się Marsz Pamięci poświęcony polskim ofiarom ukraińskiego ludobójstwa, zwanego także rzezią wołyńską. To wydarzenie, które miało miejsce w latach 1943-1945, do dziś pozostaje bolesnym rozdziałem w historii Polski. Marsz Pamięci jest okazją do uczczenia pamięci tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą brutalnych działań Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Rzeź wołyńska to seria masowych mordów dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności cywilnej w okresie II wojny światowej. Konflikt narodowościowy, eskalujący od lat międzywojennych, osiągnął kulminację w tragicznych wydarzeniach lat 1943-1945. Szacuje się, że zginęło wówczas od 50 do 100 tysięcy Polaków, w tym kobiet, dzieci i starców. Akty ludobójstwa były szczególnie brutalne i miały na celu oczyszczenie terenów z ludności polskiej.

Marsze Pamięci organizowane są przez różne stowarzyszenia i organizacje, takie jak Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Uczestnicy marszów niosą biało-czerwone flagi, zapalają znicze i składają kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi ofiary rzezi. W trakcie marszu często odczytywane są nazwiska ofiar, a także odbywają się modlitwy i msze święte w ich intencji.

Marsze odbywają się w wielu miastach Polski, w tym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie i innych. Wydarzenie przyciąga nie tylko rodziny ofiar, ale również historyków, polityków, działaczy społecznych i zwykłych obywateli, którzy chcą oddać hołd poległym.

Marsz Pamięci ma na celu przede wszystkim uczczenie pamięci ofiar i przypomnienie o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jest to również okazja do edukacji społeczeństwa na temat historii relacji polsko-ukraińskich oraz przypomnienie o konieczności dialogu i pojednania między narodami.

Organizatorzy marszów podkreślają, że pamięć o tych wydarzeniach jest ważna nie tylko dla rodzin ofiar, ale dla całego narodu polskiego. Jest to również przestroga przed nacjonalizmem i ekstremizmem, które mogą prowadzić do podobnych tragedii w przyszłości.

Marsze Pamięci, choć mają na celu przede wszystkim uczczenie ofiar, nie są wolne od kontrowersji. Współczesne relacje polsko-ukraińskie, choć w dużej mierze pozytywne, nadal obciążone są trudną przeszłością. W niektórych przypadkach marsze spotykają się z krytyką ze strony ukraińskiej, która postrzega je jako próbę podważenia własnej historii i bohaterstwa UPA.

W Polsce natomiast, wydarzenie to jest postrzegane jako ważny element pamięci narodowej i dążenie do prawdy historycznej. Wielu uczestników podkreśla, że marsz nie jest wymierzony przeciwko współczesnym Ukraińcom, ale ma na celu upamiętnienie ofiar i przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

Marsz Pamięci poświęcony polskim ofiarom ukraińskiego ludobójstwa to ważne wydarzenie, które przypomina o bolesnych kartach historii i o konieczności pamięci o tych, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach. To również apel o pokój, dialog i pojednanie między narodami, które przez wieki dzieliły wspólną historię. Każdy rok, w którym odbywa się marsz, to kolejna okazja do refleksji i uczczenia pamięci tych, którzy padli ofiarą ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: Emilia „Chyża” Buczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *