Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

W dniu dzisiejszym przypada święto Międzynarodowego Dnia bez Przemocy.
Data 2 października została wybrana ze względu na rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy. Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego A/61/271 z dnia 15 czerwca
2007 r., dzień ten, jest okazją do rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej.

Nie od dziś wiemy, że nie sposób uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna nie tylko na ulicach, w szkole, ale także w telewizji. Przemoc występuje nie tylko wtedy gdy są widoczne ślady pobicia. Nie trzeba mieć siniaków, ani złamanych kości by byś ofiarą przemocy. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie, a czasami nawet bardziej. Pierwszym krokiem do zerwania z nią jest przełamanie izolacji i milczenia. Warto więc stawić jej czoła, nie bać się reagować w sytuacji kiedy komuś dzieje się krzywda. Nie tylko 2 października, ale tak naprawdę każdego dnia powinna przyświecać nam jedna zasada: zasada unikania i zwalczania jakiejkolwiek przemocy.

Każda przemoc jest zła. Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy podobnie jak każdy następny dzień powinien być tak samo dla Ciebie radosny i bezpieczny.
Nie zapominaj o tym.

– Autor artykułu  red. Łukasz Świerczyński
– Autor fotografii red. Marek Śliwiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *