NIEOSTROŻNOŚĆ PODCZAS JAZDY ROWEREM ZAKOŃCZONA WIZYTĄ W SZPITALU – STOŁECZNI STRAŻNICY MIEJSCY ZWRACAJĄ SIĘ Z APELEM DO MIŁOŚNIKÓW JEDNOŚLADÓW O OSTROŻNOŚĆ

Dwie rowerzystki zderzyły się na nadwiślańskich bulwarach. Sprawczyni uciekła z miejsca zdarzenia. Poszkodowanej kobiecie pomocy udzielili strażnicy miejscy, którzy patrolowali nadrzeczne tereny.

Wieczorem 14 sierpnia, gdy na Stadionie Narodowym odbywał się mecz o Superpuchar UEFA, na nadwiślańskich bulwarach było bardzo tłoczno. Spory ruch panował także na biegnących wzdłuż Wisły ścieżkach rowerowych. Tuż po godzinie 20 strażnicy miejscy, patrolujący okolice bulwarów przy ul. Drzymały-Siedleckiego, zauważyli młodą kobietę, która z wyrazem bólu na twarzy trzymała się za rękę. Funkcjonariusze podjęli interwencję. Z relacji kobiety wynikało, że podczas jazdy rowerem zderzyła się z inną rowerzystką, która uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając jej pomocy. W wyniku zderzenia kobieta upadła na ziemię, doznając obrażeń ręki i nogi. Ponadto poszkodowana skarżyła się na mdłości i zawroty głowy.


– Na opuchnięty nadgarstek założyliśmy zimny opatrunek z suchego lodu, a rękę umieściliśmy w temblaku. Otarcia na nodze zdezynfekowaliśmy i założyliśmy opatrunek jałowy. Ponieważ w wyniku wypadku mogło dojść do złamań kości nadgarstka, a niepokojące były także zawroty głowy i mdłości, wezwaliśmy pogotowie ratunkowe – powiedziała st. insp. Dorota Widłak z VI Oddziału Terenowego, która jest również ratownikiem medycznym.
Kilkanaście minut później na miejsce interwencji przyjechała karetka. Ratownicy przewieźli 32-letnią poszkodowaną do szpitala. Jej rowerem zaopiekowali się strażnicy miejscy. Pojazd został już odebrany przez partnera kobiety.


Przy tej okazji strażnicy miejscy ponownie apelują do kierujących rowerami i hulajnogami, by zachowali szczególną ostrożność. Spowodowanie wypadku może mieć surowe konsekwencje dla sprawcy, nawet jeśli kierował jednośladem.

Pamiętajmy aby do dłuższej wyprawy odpowiednie przygotować rower, warto również przypomnieć przepisy ruchu drogowego obowiązujące rowerzystów:

1. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny roweru m.in oświetlenie, hamulce oraz stan ogumienia.
2. Kamizelka odblaskowa dodatkowo pomoże zaznaczyć naszą obecność na jezdni.
3. Jeżeli organizujemy wycieczkę z większą liczbą osób pamiętajmy, że kolumna rowerów może wynosić max 15 jednośladów. Odległość między nimi nie może być mniejsza niż 200 metrów.
4. W przypadku gdy na trasie przejazdu znajduje się ścieżka dla rowerów i pieszych kierujący jednośladem powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym.
5. Pamiętajmy, że zabroniona jest jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu chyba, że nie utrudnia ruchu innym albo nie zagraża bezpieczeństwu innym użytkownikom drogi.
6. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem dozwolone jest gdy:
– osoba pełnoletnia opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem
– szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h wynosi min. 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów
– pogoda zagraża bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni ( opady śniegu, wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) wówczas kierujący rowerem ustępuje miejsca pieszym i zachowuje szczególną ostrożność.
7. Pamiętajmy, że zabroniona jest:
– jazda rowerem po autostradach i drogach ekspresowych
– jazda rowerem po przejściu dla pieszych, należy zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad
– jazda rowerem po jezdni, jeżeli jest wyznaczona ścieżka rowerowa lub jest pobocze,
– jazda bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na pedałach
– czepiania się pojazdów,
– holowania innego rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach lub deskorolce,
– przewożenia innej osoby na rowerze jednoosobowym
– rozmowy przez telefon jeżeli należy trzymać go w dłoni
– po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków
8. Dzieci do lat 7 można przewozić:
– w specjalnym foteliku
– w specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower
9. Dzieci które ukończyły 10 lat mogą ubiegać się o kartę rowerową która upoważnia do jazdy rowerem po drodze publicznej. Rodzice pozwalający na jazdę rowerem po ulicy dzieciom bez karty rowerowej wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością za ich zdrowie oraz życie.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Źródło: Straż Miejska m.st. Warszawy

Autor: Marek Śliwiński

Specjalista ds. komunikacji oraz realizacji kampanii społecznych. Pomysłodawca i prezes portalu. Z zawodu chemik i fotoreporter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *