Odsłonięcie tablicy upamiętniającej generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. ”Motyl”, ”Stanisław”

W dniu 25 września 2019 roku o godzinie 11:00 u zbiegu ulic Żytniej i Karolkowej
w Warszawie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającą
Generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. ”Motyl”, ”Stanisław”.

Generał brygady Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski ps. „Motyl”, „Stanisław”
był ostatnim oficerem II Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie Powstania Warszawskiego
był dowódcą kompanii w Zgrupowaniu „Radosław”. Walczył nie tylko na Woli, ale także na Starym Mieście, Śródmieściu i Czerniakowie. Za swoje męstwo odznaczony dwukrotnie orderem Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi odznaczeniami. Pełnił funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich. Ponadto był honorowym obywatelem Warszawy.

Tablice, którą będziemy mijać każdego dnia, będzie przypominać nam o człowieku,
dla którego pamięć o walce o niepodległość była najważniejsza. Za zdobycie niemieckiego czołgu oraz utrzymanie wraz ze swymi żołnierzami barykady na ul. Karolkowej został odznaczony drugim krzyżem Virtuti Militari.
– Bardzo się cieszę, że jest tu z nami tyle młodych ludzi. To bardzo ważne, bo pamięć jest ważna, a pamięć o takich ludziach jak pan generał jest konieczna – powiedziała podczas uroczystości Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu RP. – Od niego uczyliśmy się co jest ważne, a co nie, to on powtarzał, że ludzi muszą się szanować, że o Polskę trzeba walczyć, ale także trzeba dla niej pracować. – Generał był dla nas – i już zawsze będzie – wzorem postępowania. Całym swoim życiem uczył nas, czym jest patriotyzm i czym jest odwaga – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był odważny w czasach, gdy za odwagę częstokroć płaciło się życiem. Wypełniał rozkazy, służył tak, jak żołnierz służyć powinien. W czasach pokoju podtrzymywał pamięć i namawiał do refleksji historycznej, do wyciągania wniosków z powstania.

W uroczystości udział wzięli towarzysze broni generała. Zbigniew Galperyn ps. ”Antek” podziękował w ich imieniu Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego za ufundowanie tablicy na której możemy przeczytać: „W tym miejscu w sierpniu 1944 r powstańcy warszawscy toczyli zacięte walki o utrzymanie barykady na ulicy Karolkowej. Za bezprzykładną odwagę w walce o obronę powstańczych pozycji krzyż srebrny orderu Virtuti Militari otrzymał porucznik Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl”. W momencie natarcia zmobilizował żołnierzy do dalszej walki niszcząc osobiście niemiecki czołg i zmuszając siły wroga do odwrotu”.

– Autor artykułu i zdjęć red. Marcin Paweł Onderski 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *