Podziemny arsenał w Porcie Praskim

Arsenał kilkuset pocisków artyleryjskich odkryto w Porcie Praskim. O groźnej „pamiątce” z czasów II wojny światowej powiadomiono odpowiednie służby. Patrole straży miejskiej i policji zabezpieczały teren składowiska, umożliwiając pracę saperom.

Na skład pocisków dużego kalibru natrafili w tym tygodniu robotnicy w pozostałościach przedwojennych fundamentów, na terenie Portu Praskiego od strony ulicy Zamoyskiego. Wezwani na miejsce saperzy wydobyli ponad 280 takich pocisków. Ponieważ wywiezienie takiej liczby skorodowanej amunicji wymaga czasu, miejsce jej składowania przez kilkadziesiąt godzin wymiennie zabezpieczały patrole strażnicy miejskiej i policjanci. W tej chwili trudno określić do jakiej armii należał skład. W czasie powstania warszawskiego stacjonowała w tym miejscu artyleria niemiecka, a po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. mogła tam również przebywać artyleria polska lub radziecka. Po wywiezieniu z budowy ostatnich pocisków, pracownicy mogli wrócić do pracy.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych. 

Źródło: Straż Miejska m.st. Warszawy

Okiem Obiektywu Airsoft & Military Photographer

Autor: Marek Śliwiński

Specjalista ds. komunikacji oraz realizacji kampanii społecznych. Pomysłodawca i prezes portalu. Z zawodu chemik i fotoreporter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *