POGÓRZE ULTRA TRAIL 2023 – POLICJANTKA NA PODIUM

Pod koniec lipca br. w Strzyżowie odbył się bieg górski. W klasyfikacji służb mundurowych, policjantka st. post. Ewa Sobiło-Rydzik zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet, natomiast w ogólnej kategorii wiekowej – trzecie. Ewa reprezentowała Podkarpacką Policję. Na co dzień pełni służbę w Oddziale Prewencji Policji w Rzeszowie.

Biegi górskie, zwane trail runningiem, to sport polegający na bieganiu i wędrowaniu przez tereny górskie. Taka aktywność wymaga wytrzymałości fizycznej, zdolności do radzenia sobie w trudnym terenie, np. z nawigacją, a także ze zmiennymi warunkami pogodowymi i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji.

Na dystansie 23 km/740 m w górę, tj. „Połówka w Paryjach”, stworzona została kategoria dla służb mundurowych w porozumieniu ze Związkiem Zawodowym Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego. Klasyfikacja obejmowała funkcjonariuszy i emerytów Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, Straży Granicznej. „Połówka w Paryjach” to bieg na dystansie półmaratonu o charakterze górskim w stylu anglosaskim, obejmował odcinki leśne, szutrowe oraz asfaltowe. Trasa wiodła przez teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, Dolinę Wisłoka, masyw Brzeżanki oraz Tunel Schronowy z czasów II wojny światowej w Strzyżowie.

Ewa wyjaśnia, że dla niej bieganie w górach, to kontakt z przyrodą oraz sposób na relaks mimo ogromnego wysiłku. Pewna forma odpoczynku. Rywalizacja w takich zawodach pozwala jej przesuwać granice fizyczne i mentalne. Jak dodaje, góry nie wybaczają błędów, trzeba być przygotowanym pod kątem wytrzymałości, siły i radzenia sobie z trudnościami na trasie. Jednak kolejne zdobyte szczyty, to nowe wyzwania i możliwości pokonywania własnych limitów.

Kolejnym wyzwaniem policjantki będzie zdobycie Podhalańskiej Odznaki Górskiej. Składa się ona z kilku etapów, w tym marszu terenowego z obciążeniem i w pełnym umundurowaniu.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

(KWP w Rzeszowie  / kp)

Autor: Marek Śliwiński

Specjalista ds. komunikacji oraz realizacji kampanii społecznych. Pomysłodawca i prezes portalu. Z zawodu chemik i fotoreporter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *