PRUSZKOWSKIE PSZCZOŁY

Coraz bardziej zaczynamy uświadamiać sobie, jak bardzo ważne w naszym życiu są pszczoły i jak wielką rolę w nim odgrywają. Nie bez powodu mówi się, że jeśli znikną pszczoły to znikną także ludzie. Sukcesywnie coraz więcej gmin i miast włącza się w akcję ratowania tych słodkich i jak bardzo pożytecznych owadów.

Tak stało się również w podwarszawskim Pruszkowie, który bardzo aktywnie włączył się w tę akcję. Pierwsze kroki poczyniono już w ubiegłym roku, kiedy na ulicach miasta pojawiły się donice z kwiatami, a jesienią na ulicy Kruca utworzona została łąka kwietna z licznymi miododajnymi roślinami, która teraz pięknie rozkwitła i przyciąga liczne owady. Nie tak dawno, bo w kwietniu bieżącego roku Miasto Pruszków uruchomiło własną pasiekę w zacisznym miejscu przy ulicy Andrzeja, na którą obecnie składa się 11 uli. Szacuje się, że może w nich zamieszkiwać już ponad 90 tysięcy pszczół. Pasieka i pszczoły znajdują się pod stałą opieką pszczelarza. W ostatnich dniach rozpoczęły się zbiory miodu, który niewątpliwie stanie się nowym rekwizytem miasta. Co prawda miodu nie będzie dużo, ale jak podkreślają pruszkowscy urzędnicy, pszczółki bardzo dzielnie pracują. Tymczasem sami rozważają, w jakiej formie miód może trafić do mieszkańców Pruszkowa, pod uwagę brana jest również organizacja konkursu.

Czy wiesz, że: Długość życia pszczoły to 800 km, czyli koło 30-40 dni, a temperatura w ulu niezależnie od warunków atmosferycznych wynosi zawsze 36 stopni? W Polsce żyje, aż 470 gatunków pszczół z czego 222 są zagrożone wyginięciem? Widząc spragnioną i zmęczoną pszczołę wystarczy podać jej łyżeczkę wody z cukrem? Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu?

  • red. Kamil Tuzek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *