SIŁOWE WEŚJCIE POLICJANTÓW W ASYŚCIE STRAŻAKÓW DO MIESZKANIA URATOWAŁO ŻYCIE KOBIETY

Stołeczni policjanci otrzymali informację, że w jednym z zamkniętych mieszkań na Bielanach przy ul. Przy Agorze 26 znajduje się prawdopodobnie schorowana młoda kobieta, której życie i zdrowie jest zagrożone. 

Coś złego działo się w lokalu na siódmym piętrze. Przerażeni mieszkańcy wezwali na miejsce wszystkie służby. Gdy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, kobieta w lokalu była sama. Odmówiła jednak wpuszczenia policjantów. Istniało realne niebezpieczeństwo, że lokatorka może spróbować targnąć się na swoje życie.

Potrzebna była pomoc straży pożarnej. Strażacy jednak mieli problem ze słupkami, ponieważ stały za blisko jezdni i utrudniały podjazd pod blok. Strażacy musieli je wyrwać. Cenny czas był tracony na… słupki.

Przed blokiem strażacy rozłożyli specjalne poduszki pneumatyczne na wypadek gdyby kobieta spadła albo skoczyła. Na szczęście nie okazała się ona potrzebna.

Przybył także policyjny negocjator. Na miejscu policjanci wspólnie ze strażakami wstępnie rozeznali się w sytuacji. Decyzje musiały zapadać szybko, nikt nie był w stanie dokładnie określić stanu zdrowia desperatki. Służby sprawdziły, że można wejść do mieszkania przez balkon. Z pomocą drabiny i specjalistycznego sprzętu strażacy utorowali drogę policjantom, którzy weszli do mieszkania. Wejście przez balkon było jedynym rozwiązaniem. Wspólnymi siłami  kobieta została wyprowadzona z mieszkania do karetki. Dzięki współpracy kilku służb kobieta trafiła pod opiekę lekarzy.

Cała akcja ratownicza trwała ok. 3 godzin.

Policjanci wykazali się w tak trudnej sytuacji opanowaniem i skutecznym, umiejętnym prowadzeniem rozmowy. Dzięki temu zostało uratowane ludzkie życie.

W 2022 roku w Polsce śmiercią samobójczą zginęło 5108 osób, a liczba prób samobójczych wynosiła 14520. Co ciekawe w wypadkach drogowych zginęło 1896 osób. Bardzo niepokojący jest wzrost zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży (do 18 r. ż.) w stosunku do 2021 roku tj. ze 127 do 156 (samobójstwa dokonane) oraz z 1496 do 2093 (próby samobójcze).

Istnieje wiele czynników. które mogą przyczynić się do samobójstwa, takich jak m. in.:

zaburzenia psychiczne takie jak np.: depresja, schizofrenia lub uzależnienia
trudne doświadczenia życiowe np.: przemoc (w tym seksualna), ubóstwo, utrata bliskiej osoby, stanie się ofiarą przestępstwa, kryzysy, bullying
czynniki społeczne np. stygmatyzacja, brak dostępu do fachowej opieki bądź świadomości na ten temat, brak wsparcia społecznego.
Dostępne są różne formy wsparcia, takie jak:

Telefony zaufania:
800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia

Ośrodki Interwencji Kryzysowej
Poradnie Zdrowia Psychicznego
Centra Zdrowia Psychicznego
Pamiętaj, że nie jesteś sam i że są ludzie, którzy chcą Ci pomóc. Nie wahaj się poprosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: Marek Śliwiński

 

 

 

 

Autor: Marek Śliwiński

Specjalista ds. komunikacji oraz realizacji kampanii społecznych. Pomysłodawca i prezes portalu. Z zawodu chemik i fotoreporter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *