Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego i Grupa Sonarowa w Warszawie

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, funkcjonuje w oparciu o siły i środki Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Warszawie, przy ulicy Modlińska 15B. Jest jedną z nielicznych grup w województwie mazowieckim. Specjalistyczna Grupa Sonarowa jest jedyną tego typu grupą na Mazowszu.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „WARSZAWA-5” jest jedną z pięciu grup działających na terenie województwa mazowieckiego. Grupa realizuje poziom gotowości operacyjnej A, B i C.

Obszar chroniony gotowości A obejmuje: Miasto Stołeczne Warszawy, a także powiaty: pruszkowski, grodziski, miński, wyszkowski, otwocki, garwoliński, piaseczyński, żyrardowski, legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński.

Obszar gotowości B obejmuje: Miasto Stołeczne Warszawa, powiaty z grupy A, oraz powiaty: pułtuski, ciechanowski, makowski, płoński, grójecki, sochaczewski, garwoliński i kozienicki.

Obszar chroniony gotowości C obejmuje cały teren województwa mazowieckiego, część województwa lubelskiego: miasto Biała Podlaska i powiaty: bialski, łukowski, radzyński, parczewski i lubartowski. Powiaty w województwie podlaskim: zambrowski, wysokomazowiecki, bielski, siemiatycki oraz hajnowski. W województwie kujawsko-pomorskim: miasto Włocławek, a także powiaty włocławski, lipnowski, rypiński, brodnicki.

W Jednostce Ratowniczo -Gaśniczej nr 1 w Warszawie działa również Specjalistyczna Grupa Sonarowa, będąca jedyną tego typu grupą w strukturach mazowieckiej straży pożarnej.

W przypadku Grup Sonarowych nie ma wyznaczonych poziomów gotowości operacyjnych. Obszar chroniony SGS „WARSZAWA 5” obejmuje teren województwa mazowieckiego, bez powiatu łosickiego. W województwie łódzkim: miasto Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice oraz powiaty: łowicki, rawski, kutnowski, skierniewicki, brzeziński, łęczycki, tomaszowski, zgierski, opoczyński, piotrowski, zduńskowolski, łódzki wschodni, poddębicki, pabianicki i łaski.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Warszawie dysponuje następującym sprzętem:

301[W]71 – Lekki samochód ratownictwa wodnego Mercedes Sprinter.
Wyposażony w: zestaw sprzętu pneumatycznego do podnoszenia ciężarów z dna akwenów, zestaw urządzeń do inspekcji podwodnych i nawodnych, indywidualne komputery i kompasy nurkowe, kombinezony nurkowe odporne na środowisko chemiczne i biologicznie, sprzęt do ratownictwa wysokościowego, sprzęt sygnalizacji i łączności podwodnej, sprzęt do ratownictwa lodowego, zestaw sprzętu do ratownictwa medycznego, agregat prądotwórczy, zestawy do oświetlenia terenu akcji wyposażone w najaśnice LED.

301[W]72 – Średni samochód ratownictwa wodnego Iveco Eurocargo.
Jego zabudowa została podzielona na dwa moduły, pierwszy przeznaczony jest do przewozu czterech osób, a drugi to moduł sprzętowy z windą załadowczą, w którym znajduje się m.in. kompresor powietrzny, agregaty prądotwórcze, sprzęt medyczny, sprzęt ratowniczy, sprzęt burzący, zestawy nurkowe.

301[W]90 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Ford Ranger – także Grupa Sonarowa.

301[W]Ł1 – Łódź Whaly 500

301[W]Ł3 – Łódź motorowa typu RIB

Specjalistyczna Grupa Sonarowa:

301[W]Ł2 – Łódź motorowa typu RIB

301[W]90 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Ford Ranger

Dowództwo:

Dowódca JRG 1
mł. bryg. mgr inż. Łukasz Panasiuk
Zastępca Dowódcy JRG 1
mł. kpt. inż. Jakub Nowak

Adres:
ul. Modlińska 15B
03-216 Warszawa

 

Tekst: Kamil Tuzek

Foto: Kamil Tuzek i KM PSP Warszawa

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *