Świeć przykładem. Ogólnopolska akcja „DZIEŃ ODBLASKÓW”

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” 1 października 2019 roku Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji już po raz kolejny realizuje działania profilaktyczne skierowane do pieszych.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest organizowana każdego roku. Udział w tej idei biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także norwescy celebryci, którzy rozdają odblaski na ulicach miast.

W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”

Kierowca, który jedzie nocą nieoświetloną drogą, zobaczy pieszego w ciemnym ubraniu dopiero z odległości ok. 20-30 metrów. Przy prędkości choćby 70 km na godzinę nie ma czasu na reakcję. Natomiast kiedy będziemy mieli taki odblask, ta odległość zwiększy się już do 100, a nawet 150 metrów

Jeden mały odblask może uratować życie!

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Zalecamy zakładanie na sobie kamizelki odblaskowej, gdy poruszamy się po drogach publicznych, gdzie brakuje jego oświetlenia co ulatwi widoczność was pieszych przez kierowców

Zakup takiej zwykłej kamizelki odblaskowej to jest koszt nawet poniżej 10zł, ale zwiększa wasze bezpieczeństwo.

  • Autor artykułu i fotografii red. Marek Śliwiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *