Obchody 84. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – 14 lutego 2026 roku

14 lutego 2026 roku w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Polskie Państwo Podziemne. Tegoroczne obchody miały szczególny charakter – po raz pierwszy oficjalnie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armia Krajowa, ustanowiony, by oddać hołd członkom największej podziemnej organizacji zbrojnej działającej w okupowanej Europie podczas II wojny światowej.

Centralne uroczystości w Warszawie odbyły się przy pomniku Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej przy ul. Matejki oraz pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. W ceremonii złożenia wieńców uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich, a także harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy stolicy.

Podczas uroczystości przypomniano historię pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski, przeprowadzonego w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Wówczas do kraju przerzucono trzech oficerów Armii Krajowej: podporucznika Jana Marka, podporucznika Stanisława Kostkę-Czarnieckiego oraz podporucznika Józefa Zabielskiego. Była to pierwsza z serii operacji lotniczych, których celem było wzmocnienie struktur podziemia wyszkolonymi żołnierzami oraz dostarczenie sprzętu do walki z okupantem.

W trakcie wydarzenia głos zabrali historycy i świadkowie historii. W wystąpieniach podkreślano odwagę, determinację i skalę poświęcenia żołnierzy AK oraz Cichociemnych, przypominając również o powojennych represjach, jakie dotknęły wielu z nich ze strony władz komunistycznych.

Obchody zwieńczyła msza święta w intencji poległych, odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W całym kraju zorganizowano także wykłady, wystawy i spotkania edukacyjne, mające na celu przybliżenie młodszym pokoleniom roli Armii Krajowej i Cichociemnych w historii Polski.

Uroczystości 14 lutego 2026 roku stały się nie tylko symbolicznym aktem pamięci, lecz także momentem refleksji nad dziedzictwem tych, którzy walczyli o niepodległość. Ich postawa – jak podkreślano podczas obchodów – pozostaje trwałym elementem polskiej tożsamości narodowej.

Fot. Olga Gałecka

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
  • Jesteś świadkiem wypadku lub pożaru, masz dla nas ciekawy temat z Twojego miasta lub okolicy, którym warto się zająć – napisz do nas!

Hołd Bohaterom – uroczystość patriotyczno-religijna ku czci Żołnierzy Grupy AK „Kampinos”

W niedzielę, 24 sierpnia 2025 roku, w Wierszach – w samym sercu Puszczy Kampinoskiej – odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę walk Grupy Armii Krajowej „Kampinos” oraz mieszkańców Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.

Wydarzenie, objęte Patronatem Honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej, zgromadziło licznie przybyłych mieszkańców, kombatantów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także gości z całego kraju.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta sprawowana na cmentarzu Armii Krajowej w Wierszach. Liturgii przewodniczył bp dr Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego, wspólnie z ks. Grzegorzem Pielaszkiem, proboszczem miejscowej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

W homilii biskup przypomniał o wartościach, które prowadziły żołnierzy Armii Krajowej – wierze, odwadze i umiłowaniu Ojczyzny, podkreślając ich aktualność w życiu współczesnych pokoleń.

Cmentarz partyzancki w Wierszach, powstały w 1944 roku, jest miejscem spoczynku 54 żołnierzy Grupy „Kampinos”, poległych w walkach z okupantem niemieckim. Znajduje się tu również urna z ziemią zebraną z 22 pól bitewnych Puszczy Kampinoskiej oraz tablice poświęcone kapelanom oddziału. To miejsce od lat stanowi ważny punkt pamięci narodowej i patriotycznej.

Po zakończeniu Eucharystii wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, prezentując pieśni patriotyczne i wojskowe. Następnie odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.

Wzruszającym momentem była obecność weteranów Armii Krajowej, w tym:

  • pani Danuty Filipek ps. „Lala” – sanitariuszki AK,
  • pana Stanisława Lipińskiego ps. „Kadet” – żołnierza VII Obwodu „Obroża”,
  • ułana Witolda Grzybowskiego ps. „Kot” – towarzysza broni mjr. Adolfa Pilcha.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców i zapalenie zniczy na mogiłach bohaterów spoczywających w Wierszach.

Organizatorzy i uczestnicy wydarzenia podkreślali, że coroczne spotkania w Wierszach są nie tylko okazją do oddania hołdu poległym, ale także lekcją historii i patriotyzmu dla młodszych pokoleń. Szczególne słowa wdzięczności skierowano do ks. Grzegorza Pielaszka, który od lat dba o duchowy wymiar obchodów i pamięć o żołnierzach AK w parafii i regionie.

🇵🇱 „Pamiętamy. Czcimy. Inspirujemy.” 🇵🇱

📸 fot.  Przemysław Rak

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
  • Jesteś świadkiem wypadku lub pożaru, masz dla nas ciekawy temat z Twojego miasta lub okolicy, którym warto się zająć – napisz do nas!