Strażacy uczcili pamięć druha. Syreny rozbrzmiały w całej Polsce

W jednej chwili świat potrafi zatrzymać się w miejscu. Wystarczy sekunda, jeden nieprzewidziany moment, by codzienność zamieniła się w dramat, którego nie da się cofnąć…

W miejscowości Biskupice, w powiecie wielickim, rozegrała się tragedia, która wstrząsnęła nie tylko lokalną społecznością, ale i całym środowiskiem strażackim. 35-letni Druh – człowiek, który całe swoje życie poświęcał służbie innym – już nigdy nie dotrze tam, gdzie był najbardziej potrzebny.

Jechał na alarm. Tak jak robił to zapewne dziesiątki, setki razy wcześniej. Gotowy, by nieść pomoc, by ratować, by być tam, gdzie inni czekają na nadzieję. Niestety, tym razem los napisał inny scenariusz. Z nieznanych przyczyn jego samochód zjechał z drogi i z ogromną siłą uderzył w betonowy słup energetyczny.

Na miejsce natychmiast ruszyły służby – strażacy, ratownicy medyczni, a także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Rozpoczęła się dramatyczna walka z czasem. Walka o życie człowieka, który sam niejednokrotnie brał udział w podobnych akcjach, ratując innych.

Tym razem jednak nie udało się wygrać…

Odszedł Druh, Naczelnik jednostki OSP Trąbki. Strażak z powołania, lider, kolega, przyjaciel. Człowiek, na którego zawsze można było liczyć. Jego śmierć to nie tylko ogromna strata dla najbliższych – to cios dla całej strażackiej braci, dla wszystkich, którzy wiedzą, czym jest służba i poświęcenie.

Najbardziej poruszające jest to, że oddał życie w drodze do niesienia pomocy innym. Do samego końca pozostał wierny swojej misji.

Dziś, 15 kwietnia 2026 roku, dokładnie o godzinie 18:00, w całej Polsce zawyły syreny w jednostkach Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Przez minutę rozbrzmiewały sygnały świetlno-dźwiękowe – nie jako alarm, lecz jako hołd. Symbol jedności, pamięci i strażackiej solidarności.

To była minuta ciszy, która mówiła więcej niż tysiące słów.

W tych dźwiękach było wszystko – ból, wdzięczność, szacunek i niewypowiedziana tęsknota.

Nasza redakcja składa najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim oraz całej społeczności strażackiej pogrążonej w żałobie. Łączymy się w bólu i oddajemy hołd Druhowi, który do końca pozostał wierny słowom strażackiej przysięgi.

Cześć Jego pamięci.

„Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie uczciła pamięć strażaka”

Fot. Marek Śliwiński

  • Jesteś świadkiem wypadku lub pożaru, masz dla nas ciekawy temat z Twojego miasta lub okolicy, którym warto się zająć – napisz do nas!

O godz. 18.00 zawyły syreny w całym kraju. Strażacy oddali hołd druhowi Sławomirowi Nocuniowi

W poniedziałek 22 września 2025 roku, punktualnie o godzinie 18:00, w jednostkach PSP i OSP  w całej Polsce uruchomione zostały sygnały świetlno-dźwiękowe w pojazdach. To symboliczny i poruszajmycy gest strażaków – zarówno zawodowych, jak i ochotników – którzy w ten sposób oddali hołd zmarłemu druhowi Sławomirowi Nocuniowi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP wystosował apel do wszystkich jedynostek, aby w tym samym czasie uruchomiły sygnały świetlno-dźwiękowe.

Tragiczne wydarzenie miało miejsce 11 września, kiedy druh Sławomir Nocuń uczestniczył w akcji usuwania gniazda owadów. Podczas działań został ukąszony. Pomimo udzielonej pomocy, jego stan gwałtownie się pogorszył. Po kilku dniach walki o życie strażak zmarł w szpitalu.

Śmierć druha Nocunia to ogromna strata dla jego jednostki, lokalnej społeczności oraz całej strażackiej braci. Koledzy wspominają go jako człowieka pełnego pasji, odwagi i bezinteresownej gotowości do niesieni pomocy – niezależnie od dnia i godziny.

Dzisiejsze włączenie syren w całym kraju było nie tylko wyrazem pamięci, lecz także szacunku dla strażaka, który zginął, pełniąc służbę.


Spoczywaj w pokoju. Na wiecznej warcie.

  • Zdjęcia wykonane zostały w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 16 w Warszawie i OSP Ursus
  • Zdjęcia: Marek Śliwiński

Jesteś świadkiem wypadku lub pożaru, masz dla nas ciekawy temat z Twojego miasta lub okolicy, którym warto się zająć – napisz do nas!