16. ROCZNICA ŚMIERCI PODKOM. ANDRZEJA STRUJA

Jak co roku w rocznicę śmierci podkomisarza Andrzeja Struja Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji oraz Komendant Stołeczny Policji złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego funkcjonariusza.

16 lat temu, na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli „Zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła” (taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej wmurowanej w kapliczkę ustawioną w tym miejscu) funkcjonariusz stołecznego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego podkom. Andrzej Struj. Służył w Policji 15 lat.

Fot. Archiwum

10lutego 2010 roku, będąc na urlopie, Andrzej Struj podjął interwencję wobec agresywnego mężczyzny, który rzucił koszem na śmieci w przejeżdżający tramwaj, powodując wybicie szyby. Niestety, chuligan nie działał sam – drugi mężczyzna zaatakował funkcjonariusza, brutalnie go raniąc. Pomimo wysiłków ratowników, policjant zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

W rocznicę jego śmierci, pod tablicą upamiętniającą bohaterstwo podkomisarza, złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano mu hołd. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. W hołdzie poległemu funkcjonariuszowi pamięć uczcili również jego koledzy z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego, przedstawiciele NSZZ Policjantów oraz Tramwajów Warszawskich, a także bliscy i znajomi.

Jego odwaga i oddanie służbie pozostaną inspiracją dla kolejnych pokoleń funkcjonariuszy oraz wszystkich, którzy nie godzą się na przemoc i niesprawiedliwość.

Cześć Jego Pamięci!
Pamiętamy!

Zdjęcia: Marek Śliwiński

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! 

22. rocznica tragicznych wydarzeń w Magdalence – hołd dla poległych policjantów

Minęły 22 lata od dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w podwarszawskiej Magdalence. W nocy z 5 na 6 marca 2003 roku policyjne jednostki antyterrorystyczne przeprowadziły operację zatrzymania dwóch groźnych przestępców , członków zorganizowanej grupy przestępczej ” Mutantów”. Akcja, która miała zakończyć się neutralizacją zagrożenia, przerodziła się w krwawą walkę. W wyniku starcia zginęło dwóch funkcjonariuszy, a siedemnastu zostało rannych, co czyni tę operację jedną z najbardziej tragicznych w historii polskiej policji.

Podczas tamtej nocy funkcjonariusze wykazali się ogromnym poświęceniem i odwagą, stawiając czoła brutalnym przestępcom, którzy zaminowali posesję i otworzyli ogień do wkraczających oddziałów policji. Pomimo przygotowania operacji, siła rażenia pułapek i uzbrojenie przestępców zaskoczyły służby, prowadząc do tragedii.

Plan zatrzymania sprawców był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, a funkcjonariusze spodziewali się, że operacja zakończy się szybko i skutecznie. Jednak już na miejscu okazało się, że nic nie przebiega zgodnie z założeniami. Drzwi, przez które mieli wejść antyterroryści, nie istniały – zamiast nich była jednolita, wzmocniona ściana. Co gorsza, przestępcy byli doskonale przygotowani do obrony. Zamiast spać, jak zakładano, czekali w gotowości, uzbrojeni i zdeterminowani, by stawić zbrojny opór.

Pierwszy cios spadł na funkcjonariuszy w momencie wejścia na posesję. Ukryta ładunek wybuchowy eksplodował, raniąc kilku policjantów. Najbliżej eksplozji znajdował się podkomisarz Dariusz Marciniak – jego obrażenia były tak poważne, że zmarł kilka minut po wybuchu. Nadkomisarz Marian Szczucki, ciężko ranny w wyniku eksplozji, walczył o życie w szpitalu przez tydzień, jednak jego obrażenia okazały się śmiertelne.

Każda rocznica tych wydarzeń to nie tylko hołd dla poległych, ale także moment refleksji nad bezpieczeństwem funkcjonariuszy, taktyką operacyjną i wyposażeniem oddziałów specjalnych. Dzięki doświadczeniom wyniesionym z Magdalenki w kolejnych latach znacząco poprawiono procedury operacyjne, wyposażenie antyterrorystów oraz metody walki z przestępczością zorganizowaną.

Pamięć o tamtych wydarzeniach pozostaje żywa, a funkcjonariusze, którzy poświęcili życie w służbie społeczeństwu, są wciąż wspominani przez kolegów z jednostek specjalnych i najwyższe władze państwowe. Ich ofiara przypomina o tym, jak trudna i niebezpieczna jest służba w policji oraz jak istotne jest ciągłe doskonalenie systemów bezpieczeństwa w kraju.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: K. Bucholc – BKS KGP,  Andrzej Mitura – MSWiA

Obchody 83. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – 14 lutego 2025 roku

14 lutego 2025 roku w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar, gdyż po raz pierwszy oficjalnie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowiony w celu oddania hołdu członkom największej podziemnej organizacji zbrojnej działającej w czasie II wojny światowej.

Jednym z głównych punktów uroczystości było złożenie wieńców pod pomnikiem Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej przy ul. Matejki w Warszawie oraz pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska, organizacji kombatanckich oraz młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy stolicy.

Podczas uroczystości przypomniano historię pierwszego zrzutu Cichociemnych, który miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Wówczas na terenie okupowanej Polski przerzucono trzech żołnierzy Armii Krajowej – Cichociemnych: podporucznika Jana Marka, podporucznika Stanisława Kostkę-Czarnieckiego oraz podporucznika Józefa Zabielskiego. Była to pierwsza z wielu operacji lotniczych mających na celu dostarczenie do kraju wyszkolonych żołnierzy i sprzętu do walki z okupantem.

W trakcie wydarzenia odbyły się także wystąpienia historyków oraz świadków historii, którzy przypomnieli ogromne poświęcenie i odwagę żołnierzy AK oraz Cichociemnych. Podkreślono ich wkład w walkę o niepodległość Polski, zarówno w czasie wojny, jak i w późniejszych latach, gdy wielu z nich padło ofiarą represji komunistycznych.

Uroczystości zakończyła Msza Święta w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej, odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W całym kraju odbywały się także wykłady, wystawy oraz spotkania edukacyjne mające na celu przybliżenie młodszym pokoleniom roli Armii Krajowej i Cichociemnych w historii Polski.

Obchody 14 lutego 2025 roku stanowiły ważny moment refleksji nad dziedzictwem bohaterów, którzy oddali życie za wolność ojczyzny. To także okazja do przypomnienia, że ich poświęcenie i odwaga są nieodłącznym elementem polskiej tożsamości narodowej.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: Olga Gałecka

Pamięć o bohaterze – 15. rocznica śmierci podkomisarza Andrzeja Struja

Minęło 15 lat od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na warszawskiej Woli, gdzie swoją odwagą i poczuciem obowiązku wykazał się podkomisarz Andrzej Struj. Służył w stołecznej Policji przez 15 lat, a jego poświęcenie i bohaterstwo na zawsze pozostaną w pamięci bliskich, współpracowników oraz mieszkańców Warszawy.

10 lutego 2010 roku, będąc na urlopie, Andrzej Struj podjął interwencję wobec agresywnego mężczyzny, który rzucił koszem na śmieci w przejeżdżający tramwaj, powodując wybicie szyby. Niestety, chuligan nie działał sam – drugi mężczyzna zaatakował funkcjonariusza, brutalnie go raniąc. Pomimo wysiłków ratowników, policjant zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

W rocznicę jego śmierci, pod tablicą upamiętniającą bohaterstwo podkomisarza, złożono kwiaty i oddano mu hołd. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Szymański, Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, Komendant Stołeczny Policji insp. Dariusz Walichnowski oraz Zastępca Burmistrza dzielnicy Wola Wojciech Lesiuk. W hołdzie poległemu funkcjonariuszowi pamięć uczcili również jego koledzy z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego, przedstawiciele NSZZ Policjantów oraz Tramwajów Warszawskich, a także bliscy i znajomi.

Na tablicy pamiątkowej widnieją poruszające słowa: „Zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła”. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji oraz odznaczony „Krzyżem Zasługi za Dzielność” i złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.

Jego odwaga i oddanie służbie pozostaną inspiracją dla kolejnych pokoleń funkcjonariuszy oraz wszystkich, którzy nie godzą się na przemoc i niesprawiedliwość.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: Marek Śliwiński, Andrzej Chyliński