ZDUŃSKOWOLSCY POLICJANCI ZATRZYMALI BMW Z LICZNIKIEM COFNIĘTYM O PONAD 235 TYS. KM

W niedzielę 5 stycznia 2020 br. w miejscowości Czechy, patrol policji z Wydziału Ruchu Drogowego zduńskowolskiej komendy zatrzymał do kontroli drogowej samochód marki BMW. Kierujący z Łodzi przekroczył dopuszczalną prędkość za co został ukarany mandatem w wysokości 200 złotych oraz 6 pkt. karnych. Policjanci działając w ramach nowych uprawnień sprawdzili również aktualny stan drogomierza. Odczyt został zweryfikowany w systemie informatycznym. Po uzyskaniu informacji, wykryto rozbieżność o ponad 235 tys. km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż ten, który wpisany został podczas badań na stacji kontroli.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Trwa ustalanie jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stanu licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

  • Autor artykułu i fotografii red. Marek Śliwiński
  • Policja Łódzka
https://lukamaro.pl/wp-content/uploads/2020/01/Mój-film-7.mp4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *