Kontrolerzy od abonamentu robią kontrole samochodów na ulicy oraz zdjęcia radia wewnątrz auta

Kontrolerzy Poczty Polskiej na terenie całego kraju robią zdjęcia zaparkowanym na ulicy pojazdom, które mają zamontowane radio, i sprawdzają, czy właściciel opłaca abonament RTV. „Wszystko odbywa się zgodnie z prawem” – argumentuje Poczta Polska. Nie ma znaczenia czy właścicielem jedzie prezes czy pracownik, który otrzymał flotę od firmy, urzędnik może zrobić zdjęcie radia w takim samochodzie.

– W świetle polskiego prawa z dnia 21 kwietnia 2005 r., zgodnie z ustawą o abonamencie RTV, każdy posiadacz telewizora lub radia jest zobowiązany do zarejestrowania takiego urządzenia w placówkach pocztowych, a także do regularnych wpłat abonamentowych. Przepis ten dotyczy także właścicieli pojazdów, którzy korzystają z radioodbiorników w swoich samochodach. Właściciel firmy powinien zarejestrować w placówce Poczty Polskiej każdy pojedynczy odbiornik wykorzystywany w firmie, także te w samochodach służbowych.

Roczna opłata za abonament RTV to 327,60 zł. Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).

Taki post w mediach społecznościowych opublikował jeden z kierowców z Trójmiasta, który otrzymał pismo od Poczty Polskiej.

Czy taka praktyka Poczty Polskiej będzie opłacalna?

Prócz sprawdzania w domach przez kontrolerów Poczty odbiorników telewizyjnych doszło sprawdzanie czy w pojazdach posiadamy radio.

Czy jest to legalne?

Nie ma takiego przepisu prawa, który by nakazywał wpuszczenie kontrolera RTV do domu czy do wnętrza naszego pojazdu. Przepisy wymagają tego, żeby opłata mogła być nałożona, gdy odbiornik umożliwia nam odbiór sygnału, jeżeli jest sprawny. Obowiązek udowodnienia, że ktoś posiada odbiornik sprawny technicznie spoczywa na Poczcie Polskiej. Posiadacz odbiornika nie ma takiego obowiązku wykazywania. Co do aut prywatnych wygląda to inaczej, jeśli taki kontroler zrobi nam zdjęcie wewnątrz auta i przyjedzie nam zawiadomienie o nieopłaconym abonamencie za korzystanie z radia w aucie, właściciel pojazdu może odpowiedzieć innym wezwaniem, zapłatę o naruszenie dóbr osobistych. Wnętrze naszego mieszkania jak również samochodu stanowi strefę prywatną. Dobra osobiste podlegają ochronie prawnej. Taka praktyka Poczty może być nieopłacalna.

  • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  • Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
  • Tekst i zdjęcia: Marek Śliwiński

Warsztat Blacharsko-Lakierniczy Auto Wola Bezgotówkowa naprawa aut z OC AC

Skup Aut Kasacja Pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *